Stojak na długopisy

Obiecałem jakiś czas temu, że zrobię dla koleżanki jakiś stojak na długopisy, do jej pracy. Pomysł nabierał kształtów oraz mocy urzędowej przez dwa miesiące i w końcu zabrałem się za niego w niedzielę

Pierwotnie planowałem użyć koła jako bazy dla całości, ale kwadrat jest mniej spotykany, więc i na nim stanęło.

Znalazłem kawałek sklejki 12mm, narysowałem kwadrat o wymiarach zupełnie na oko, wyciąłem na taśmowej, nawierciłem otworek i wyciąłem otwór w środku piłą włosową. Krawędzie wyrównałem pilnikiem do drewna i papierem ściernym na klocku.

Potem przyszła kolej na podstawę. Wyciąłem ją z mniejszego kawałka sklejki i początkowo chciałem wyciąć w niej wgłębienie na długopisy, przy pomocy freza palcowego. Jednak, że to powoli szło, postanowiłem wyciąć środek piłą włosową, a spód zrobić ze sklejki 4mm. Owe cztery milimetry odciąłem z elementu, by dalej miał 12mm. Krawędzie wyrównałem pilnikiem płaskim, okrągłym oraz papierem 120.

Bazowy kształt odrysowałem od istniejącego już elementu, dorysowałem tylko nóżki, bo nie byłem pewien, czy całość nie będzie zbyt wahliwa. Wyciąłem włosową, krawędzie przejechałem pilnikiem i papierem ściernym. Potem skleiłem niewielką ilością kleju do drewna.

Po przeciągnięciu wszystkiego woskiem do drewna, zabrałem się za wstawienie stałych łączników. Znalazłem w szafce ołówek, długopis i marker do płyt. Wrzuciłem je luzem w podstawkę i zobaczyłem jak się ułożą. Po kilkunastu próbach, poukładały się ciekawie, więc naznaczyłem na podstawie miejsca styku, a na górnym pierścieniu, gdzie będę musiał usunąć odrobinę wosku, by klej złapał do drewna.
Nawierciłem otwory na stalową rurkę w sklejce oraz przyborach, wcisnąłem ją i wkleiłem na cyjanoakryl.

Do ustalenia wysokości oraz pozycji, posłużyły mi dwa drewniane klocki, leżące w piwnicy. Przyłapałem wszystko taśmą izolacyjną, bo bardzo wiele wybacza i jest elastyczna. Wystające rurki wkleiłem w otwory na klej sekundowy. Gdy stwardniał, obróciłem wszystko delikatnie i przykleiłem przybory, klejem termicznym.

Po zdjęciu izolacji, cały uchwyt trzyma się sztywno.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *